Kas yra sąnarių raiščiai

Apie sąnarių raiščius

Raiščiai yra judėjimui būtini jungiamojo audinio dariniai. Raiščiai lyg virvės suriša sąnariuose esančius kaulų galus, sutvirtina, stabilizuoja sąnarius ir garantuoja judesių tikslumą. Žmogui judant, o ypač aktyviai sportuojant, raiščiams tenka didelės apkrovos. Jie yra veikiami tempimo, spaudimo, sukimo jėgų, turi atlaikyti ir staigius smūgius.

 

Kaip atrodo sąnarių raiščiai?

Raiščiai yra panašūs į sausgysles, tik tvirtesni ir ne tokie elastingi.

 

Iš ko sudaryti sąnarių raiščiai?

Raiščiai sudaryti iš skaidulinio jungiamojo audinio, kuriame dominuoja I tipo kolageno skaidulos. Kolageno molekulės yra susijungusios į mikrofibriles, šios – į elektroniniu mikroskopu matomas kolageno fibriles. Kolageno fibrilių grupės sudaro kolageno skaidulą, pagrindinį raiščio elementą. Plona jungiamojo audinio plėvelė gaubia kiekvieną skaidulą ir sujungia jas.

Kolageno ir elastino skaidulos suteikia raiščiams tvirtumo, o jų spiralinis išsidėstymas leidžia išsitempti reikiamu metu.

Tarp skaidulų esantys baltymų ir mukopolisacharidų junginiai proteoglikanai pritraukia vandenį, todėl padeda struktūrai išlaikyti tinkamą formą ir užtikrina sveiką elastingumą.