Kas yra sausgyslės?

Kas yra sausgyslės?

Sausgyslės yra judėjimui būtinas jungiamojo audinio darinys. Sausgyslėmis raumenys jungiasi prie kaulų. Joms susitraukiant pritraukiami kaulai ir taip įvyksta judesys. Sausgyslės taip pat padeda užtikrinti reikiamą sąnarių judrumą, suteikiant sąnariams papildomo stabilumo. Tačiau pagrindinė sausgyslių funkcija išlieka perduoti raumenų jėgą kaulams ir taip priversti sąnarius judėti.

 

Kaip atrodo sausgyslės?

Sveikos sausgyslės yra skaisčiai baltos spalvos. Ramybės būklėje sausgyslės yra šiek tiek banguotos, o kai besijungiantis su sausgyslėmis raumuo susitraukia, jos išsitiesia ir išsitempia. Sausgyslės yra labai elastingos ir labai atsparios mechaniniam apkrovimui.

 

Iš ko sudarytos sausgyslės?

Sausgyslės sudarytos iš skaidulinio jungiamojo audinio, kuriame dominuoja I tipo kolageno skaidulos. Kolagenas sudaro 65 – 80 %, o elastinas – 1 – 2 % sausos sausgyslės masės.

Kolageno molekulės yra susijungusios į mikrofibriles, šios – į elektroniniu mikroskopu matomas kolageno fibriles. Kolageno fibrilių grupės sudaro kolageno skaidulą, pagrindinį sausgyslės elementą. Plona jungiamojo audinio plėvelė gaubia kiekvieną skaidulą ir sujungia jas.

Kolageno ir elastino skaidulos suteikia sausgyslėms tvirtumo, o jų spiralinis išsidėstymas leidžia išsitempti reikiamu metu.

Tarp skaidulų esantys baltymų ir mukopolisacharidų junginiai proteoglikanai pritraukia vandenį, todėl padeda struktūrai išlaikyti tinkamą formą ir užtikrina sveiką elastingumą.